Sveti Nikola

sveti nikola

Sveti Nikola jedan je od najomiljenijih kršćanskih svetaca. Zazivaju ga pomorci, putnici, trgovci, zatvorenici, žene nerotkinje i djevojke koje žele naći dobrog muža… čak i kradljivci. Osobito djeca radosno išćekuju njegov blagdan 6. prosinca i stavljaju u prozor očišćene čizmice i cipele – da bi ih sveti Nikola napunio darovima. Nikola je i pravi ekumenski svetac; štuje ga Istok i Zapad. Na istoku je proživio svoj životni vijek, a na zapadu, u Bariju (Italija) časte se njegovi posmrtni ostaci. Istočna Crkva, osim nekoliko njegovih spomendana tijekom godine, posvečuje mu i jedan dan u tjednu – četvrtak, kad se sv. Nikola posebno spominje u liturgijskim molitvama.

Blagdan sv. Nikole biskupa slavimo 6. prosinca. U našem se splitskom zavjetnom svetištu pomoraca – Gospe od Pojišana – sv. Nikola od davnina slavi i kao zaštitnik pomoraca. Na taj dan na svečanim euharistijskim slavljima skupe se svi pomorci i ljudi od mora našega grada Splita, a i šire. Tako je svake godine.

8,00 sati: jutarnja sv. misa

10,00 sati: misa za učenike, studente i profesore pomorskih škola, učilišta i fakulteta

19,00 sati: misa za sve pomorce i njihove obitelji. Nakon mise u prostorijama samostana za sve pomorce je prigodno druženje.

KROZ TJEDAN OD ČETVRTKA DO SUBOTE 3.- 5. PROSINCA U 19,00 SATI U NAŠEM JE SVETIŠTU TRODNEVNICA NA ČAST SV. NIKOLE.

8,00 sati: jutarnja sv. misa

19,00 sati: misa za sve pomorce i njihove obitelji. Nakon mise u prostorijama samostana za sve pomorce je prigodno druženje.

MOLITVA SV. NIKOLI

Ako tražiš čuda,
Slijepi gledaju, uzeti hodaju, a kosti se Nikoline manom znoje.

Nestaju opasnosti, smiruju se oluje,
pričaju o tome pomorci.

Vrati se ocu Adeodatu i začudi Agarene.

I tri djevice spasi,o čemu priča narod u Patari.

O, ti preblaga zemljo što kosti svete kriješ

za sve ih narode čuvaj,

što k tebi iz daleka hrle, o, sretni grade Bari.

Mornarima koji te zovu brzo svoju pomoć pruži,

da morem zavlada tišina Mariji ti se pomoli.

Ti posreduješ kod Boga i blažiš porođajne bolove

majkama koje te zazivaju

i svima zdravlje tvoja sveta mana donosi.

Neka svi budu slobodni od opasnosti koje nosi život

od ratova i gladi, o slavni Nikola, veliki oče.

Amen

Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetomu.

Moli za nas sveti oče Nikola:

Da dostojni postanemo obečanja Kristovih.

Pomolimo se: Bože, koji si činio i nastavljaš svaki dan činiti čudesa preko svog blaženog Nikole, tvog sslavnog priznavaoca i biskupa, daj molimo te, da po njegovim zaslugama i zagovoru budemo oslobođeni od paklenih kazni i od svake pogibelji.

Po Kristu Gospodinu našem. Amen.